BM 100 LB4 B3 IE3 / SMK6-103VDC - CHIARAVALLI United States
Description: Chiaravalli three-phase brake motor Motor power: 3.0 kW Number of motor poles: 4 Motor voltage: 3 x 230 \ 400 V 10%, 50 Hz - 3 x 277\480V, 10%, 60Hz Degree of protection: IP 54 Insulation class: F Engine speed: 1440 rpm Rated motor current: 10.9 / 6.33 A Efficiency: 87.7% at 4/4 load cosphi: 0.78 Brake type: SMK 6 Braking torque: 48 Nm Braking voltage: 1 x230 / 103 V ( AC / DC ) with half-wave rectifier Design : IM B3 Motor size: IEC 100 Motor shaft: 28k6 x 60mm Center height : 100 mm Foot hole distance: 140 x 160 mm (L x W) Permitted Ambient temperature: -20°C to +40°C Installation altitude: <= 1000 m above sea level NN Color scheme: RAL 9022 Terminal box position: 1 \ I Additional equipment: without weight : 20 kg/ea