FMP52-BBACCACAAFKF3I9L-3000 - ENDRESS+HAUSER United States
Description: With 3.1 certificate as per EN 10204:2004 TRANSMITTER,LVL,E+H, FMP52BBACC+,3000mm Radar tank level gauge Model number LEVELFLEX FMP52 Type, sensor RADAR Design spec, flange(s) ASME B16.5 Connection, process FLANGED Size, flange 2 in Pressure desig, flange CL 150 Mat, flange(s) STAINLESS STEEL 316 STAINLESS STEEL 316L Mat, electronics housing ALUMINIUM COATED Classification, hazard areas ATEX II 1/2G Ex ia IIC T6 Ga/Gb Ingress protection IP66/68 NEMA 4X/6P Communication protocol (smart) HART Connection, electrical M20 (GLAND) Signal, output 4 TO 20 mA Wiring configuration 2-WIRE Type, display SD02 4-LINE Operation, display PUSH BUTTONS + DATA BACKUP FUNCTION Type, housing GT20 DUAL COMPARTMENT Mat, probe STAINLESS STEEL 316L Finish, probe coated PFA Finish, flange coated PTFE Type, marking EAC Length, probe 3000 mm Dia, rod 16 mm Additional approval SIL Marking TAGGING (TAG) Mat, tag plate STAINLESS STEEL (52006326) Calibration: 3-point linearity protocol observe minimum probe length, rod >=1000 mm, rope >=1250 mm