TC500-60-0-00 - MARTENS ELEKTRONIK United States
Description: Employment Martens Temperature transmitter Type: TC500 Input: programmable Type J: Fe-CuNi range -100..+800 °C Type K: NiCr-Ni range -150..+1200 °C Type S: Pt10Rh-Pt range 0..+1600 °C Supply voltage: 230 V AC ± 10 % 50 - 60 Hz Full 2-port isolation: between input/output and supply voltage Operating temperature: -10..+60 °C Standard case: 22.5 mm DIN rail mounting TS35, screw terminals Option: without option